Mediatoriaus vaidmuo nėra nei būti teisėju, nei teisės patarėju, nei advokatu ar terapeutu. Vienintelė mediatoriaus funkcija yra suburti šalis ir padėti joms pačioms rasti sprendimą. Todėl vienas iš pagrindinių principų, kuriais vadovaujasi mediatorius yra nešališkumas.
Mediatoriaus nešališkumas įpareigoja mediatorių vienodai paisyti abiejų šalių interesų, kai jos bando pasiekti abi puses tenkinantį susitarimą konkretaus ginčo atveju, vengti prielankumo kuriai nors iš šalių.
Todėl mediatorius turėtų susilaikyti nuo teisinio ginčo vertinimo, teisinių konsultacijų teikimo vienai iš šalių ar siūlymo, koks, jo manymu, teisingiausias ginčo sprendimas.
Mediacijos metu sprendimai priimami savanoriškai. Tačiau kartais rasti abiems pusėms tinkamą sprendimą rasti trukdo bazinių teisinių žinių trūkumas. Ypač tai aktualu, kai šalys dalyvauja mediacijoje be advokatų, arba advokatą turi tik viena pusė. Be to šalys turi gerai suvokti priimtų sprendimų pasekmes ateityje jiems patiems ir vaikams.
Todėl mediatorius gali suteikti pagrindinę bazinę informaciją spręstino ginčo aprėptyje. Pavyzdžiui pateikti informaciją, kokiais klausimais šalys turi rasti sutarimą skyrybų atveju, kokie ginčai gali būti sprendžiami mediacijso pagalba, kokiais sprendimą gali priimti tik teismas, koks turėtų būti susitarimo formatas, kad jis būtų patvirtintas teisme, aptarti su šalimis kokios pasekmės galimos sprendžiant ginčą teisme ir pan.
Mediacijos centre šalims gali būti suteikta bazinė teisinė informacija, kuri būtina sklandžiai ir efektyviai galimų sprendimų paieškai. Suteikiame šalims galimybe naudotis mediacijos centro specialistų parengtais vedliais, kad mediacija skyrybų, vaiko išlaikymo, bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo ir kitais šeimos teisės klausimais vyktų kaip įmanoma sklandžiau.